Як оживити несправний старий струменевий принтер: що треба знати

Як оживити несправний старий струменевий принтер: що треба знати

29.12.2022
0

Принтери зараз переживають не найкращі з точки зору хітовості часи. Електронний документообіг все більше проникає у наше життя, потреба друкувати документи на папері зменшується. Але існують сфери, де треба друкувати самостійно і багато. Тому правила поводження з цими апаратами та порядком обслуговування знати потрібно, як і розумітися у нагальних дефектах.


Усі принтери діляться на три великі категорії:

    • матричні;

    • лазерні;

    • струменеві.

Перших зараз дуже мало, вони мають складну механіку і шумлять. Але матричний принтер досі активно використовується для друку на спеціалізованих бланках: у білетних касах, банках тощо. Він дешевший за термодрук і в цілому може пропрацювати ще довго. Основну масу документів друкують на лазерних девайсах, які теж мають власну специфіку використання. Але ми матимемо зараз на увазі саме струменевий принтер — як одне з популярних рішень.

Базовий фізичний принцип струменевого принтеру — капілярний ефект. Ви його бачили навіть при використанні звичайної ручки. Будь-яка рідина має свій коефіцієнт змащування паперу, тож у “струмінниках” (на відміну від лазерних моделей) використовують  рідкі чорнила. Картриджі тут використовують одночасно роль ємностей з фарбою і розподільчих механізмів.

Поліграфічний стандарт —  кольоровий друк у чотири основні фарби: цианова, маджента, жовтий, чорний. Це так-звана CMYK-модель, відповідно, вам потрібні одразу чотири картриджі. Причому сам чорно-білий друк може бути як на базі лише однієї профільної ємності, так і на базі трьох кольорових. Але так, звісно, ніхто не робить: для чого витрачати в три рази більше фарби задля того ж самого результату?

Для ще більшої економії і місця і грошей використовують БФП (або ж МФУ у російському маркуванні цих виробів). Багатофункціональний пристрій. Тобто те саме,тільки зверху ще й сканер стоїть. Той самий копір, який у побуті називають ксероксом (тільки останній практично завжди у цілях копір-центрів продукують великим та лазерним).  

У повсякденності використовуються досить бюджетні моделі струменевих принтерів. Це означає, насамперед, що вони жорстко обмежені кількістю надрукованих листів. Для порівняння, деякі види офісних лазерних друкарок розраховані ледь не на 700-100 листів А4 до потреби перезарядити систему. Для стандартного офісного струменевого рішення такий показник буде мати десь сто-двісті листів — у залежності від заповненості листка фарбою. Це має дуже важливі наслідки.

Для того самого капілярного ефекту потрібні, як не дивно, капіляри. Тобто сітка вкрай дрібних отворів, яка забезпечує базову дисперсію фарби. Крім того, потрібен чіп управління, який буде керувати інтенсивністю подачі самої фарби. Зазвичай такі розподіляючі головки встановлюються безпосередньо на картридж, але є один виняток. Компанія Epson має власну запатентовану систему управління чорнилами. Картриджі “епсонів” — прості ємності з фарбою, які встановлюються на одну керуючу голівку дуже складної конструкції. І це, як побачимо далі — головна проблема з цим брендом.

Струменеві рішення обирають за гарну якість друку. Фото, надруковані тим самим лазерним принтером, виглядають відверто жалюгідно, а ті лазерники, які можуть друкувати на тому ж самому рівні, коштують як непогане авто. Тож “соломонів вибір” тут за рішеннями з рідкими чорнилами... які засихають. Так, власне це і є практично вся історія з дефектами.

Існує поширений міф, що достатньо лише активно друкувати, щоб цього не сталося. Але не завжди принтер друкує з пропусками саме через те, що просто закінчується фарба. І навіть не завжди виходить так, що використання тільки фірмових чорнил забезпечить завжди яскравий друк.


У чому проблема з фарбами і картриджами

Жоден пігмент не може бути ідеально гомогенним, однорідним. Це навіть фарб для художніх цілей стосується. У мінеральній основі може бути пісок, дрібні камінчики, непотрібні домішки. Так, вони достатньо дрібні, але полоси при друці періодично виникають саме тому, що сопла-капіляри банально забилися і не можуть адекватно розпилювати пігмент. Через це потрібно використовувати спеціальні сервіси... або замінювати картридж.

Невеликий ліричний відступ. Насправді, жоден сучасний картридж не пристосований для того, щоб його замінювати. Це було поширене десятки років тому, але з тих пір багато що змінилося. Принтери — класичний випадок дуже відомої маркетингової стратегії “розмазування вартості”. Пояснимо. У восьмидесятих принтер у Америці коштував ледь не чотири тисячі доларів — дорожче за деякі вживані автівки. І ніякого захисту, по суті, не мав — тільки вчасно фарбу докуповуй. Звичайно, така бізнес-модель була повільною, а профіт приходив дуже нерівномірно: більшість друкарських вузлів — досить надійна механіка, яка доведена до гарної якості за десятиліття. Купив принтер — користуєшся роками.

Але зараз все дуже сильно змінилося. Сучасна бізнес-модель фактично дає вам не дуже помітний кредит на БФП чи інше друкарське обладнання. Тобто сам апарат коштує доларів триста (беремо відносно простий офісний сегмент з кількома додатковими функціями). Але ж інфляція нікуди не зникала? Все вірно — тепер решту ви сплачуєте за рахунок “рознесення” платежів на офісний папір, фотопапір... і картриджі.

Отже, в ідеальному світі кожен повинен платити за нові картриджі. Проблема в тому, що ринок досить малий, а ціни досить високі. Купляти після кожних десяти листів друку новий картридж за десять доларів у реаліях українського ринку не окупить себе взагалі ніколи. Ця бізнес-модель може спрацювати десь у Японії, але за умови копір-центрів із базовою вартістю друкованого листка у сім-десять центів — навряд. Нагадаємо, побутових струменевих принтерів з великими картриджами не існує. В середньому розраховуйте десь на 150 листків. 

На щастя, є чорнила. Але й тут наші економні співгромадяни не завжди дають ради. Найдешевші фарби вітчизняного виробництва мають не дуже якісний пігмент. Те, що вони не ідеально передають кольори — пережити ще можна, але такі фарби можуть і протікати, і забивати собою ті самі сопла. Краще купити фірмовий, і дуже добре, що самі виробники принтерів їх випускають — для друкарських машин і взагалі великих принтерів.

Звичайно, виробники не стояли на місці у плані захисту своїх фірмових картриджів. Відтепер на кожному з них є спеціальна мікросхема, яка сигналізує, що взагалі-то час робити заміну порожнього картриджу. І тут може бути два варіанти:

    • чіп дуже сильно лається на власника, але продовжує друкувати. Бінго, просто використовуємо один з описаних нижче способів, насолоджуємося життям;

    • чіп не дозволяє друкувати. Тут потрібен перепрограматор і СНПЧ (або ж українською СБПЧ). Безперервна подача чорнил. 

Для принтерів Epson, як ми зазначали — іншого варіанту зараз фактично немає. Там чіп контролю фарби розташований у самій друкарській голівці. І навіть якщо його “відучити від жадібності” — все одно фірмові ємності там замалі, а коштують дорого.

Як заправляти

Отже, ми зробили базову калькуляцію і вирішили друкувати самостійно. Для цього є кілька основних шляхів:

    • шприц. Звичайний медичний шприц. Усередині картриджа є звичайна губка, яка і просякнута чорнилом. Робимо пробій (можна навіть просвердлити, але акуратно) зверху, набираємо у шприц кілька кубів потрібного пігменту, заповнюємо. Можна про всяк випадок заклеїти новий отвір шматочком промислового скотчу;

    • система подачі чорнил. Спеціально розроблена інсталяція, яка робить безпосередню інжекцію. Була розроблена для здешевлення струменевого друку. Фактично, тут є чотири патрубки, які одним кінцем закріплюються у картридж, а іншим — у банку з чорнилами. І все працює завдяки базовим законам гідравліки. Звичайно, СБПЧ краще купувати від відомого виробника — вона герметичніша, а самі компоненти — надійніші.

Повсякденний сервіс

Існують і інші причини, чому принтер не друкує, часом полосить або плутає кольори. В окремих випадках тут потрібно замінювати саму друкарську головку чи навіть розбирати базові вузли. Інколи буває так, що принтер буквально “зійшов з розуму”, тобто не конвертує друкарські команди. Тоді йому треба замінити “мізки” (це побутова назва електронного блоку управління — спеціальної плати, яка відповідає за обмін даними з ПК). Самостійно це робити можна — але тільки якщо ви розумієтеся на справі.

Оптимальний же вибір для ремонту і оживлення вашого старого принтера — сервісний центр ЕЛВІК. Ми маємо кілька реально привабливих опцій для своїх клієнтів:

    • технічна підтримка величезної кількості техніки. Знайти “мізки”, друкарську головку, картриджі, механізм для протягування листків під стару модель важко. Ми — або вже маємо запчастину, або швидко знайдемо;

    • тільки якісні чорнила. Ми не пропонуємо економити кілька доларів тільки для того, щоб знову ремонтувати ту саму техніку через кілька місяців;

    • СНПЧ відповідної якості під будь-яку сучасну систему;

    • за потреби робимо оновлення прошивки навіть під “найвпертіші” моделі принтерів, які не хочуть друкувати навіть після заміни фірмових картриджів (так, баги із заміною навіть фірмових матеріалів. Особливо у НР таке помітне);

    • проконсультуємо перед купівлею нового друкарського обладнання — що взяти оптимально саме у цей час під ваші завдання.


Рекомендований товар
Відгуків0

Написати відгук

Увага: HTML розмітка не підтримується. Використовуйте звичайний текст.